İşletmelerimiz, Firmalar, Üreticiler Nihayet Yöneticiler Hangi Nitelikte Personel Çalıştırmalılar!..

İşletmelerimiz, Firmalar, Üreticiler Nihayet Yöneticiler digital ortam ile ilgili hangi nitelikte personel çalıştırmalılar !..

Misal E-ticaret siteniz için farz edelim...

İnternet ortamında iş ilanları sitesinden okuyup yaptığımız araştırmaya ve anladığımıza göre, aradıkları insanlardan çok fazla beklenti içine girmeleri... Bu düşünce elbette  yanlış olur. kaliteyi verimi düşürebilir.

Digital ortam kelimesini söylemesi ve yazması basit olsada, bu ortama giren eğer acemi ise bilgi birikimi yoksa çok şeye ihtiyacı oluyor. Bu şeylere kavuşmak ise büyük bir emek,zaman ve maliyet...

Kısacası bilgi birikimi, deneyimli işinin uzmanı insanlar demek.

Yukarıda bahsettiğimiz bazı firma ve işletmeler, bütün beklentilerini işe alacağı bir veya iki kişi den beklemekteler haklı olarak maliyet hesabı yapmaktalar, ama e- ticaret bir ekip işidir, uzmanlık işidir, bir uzmanda maalesef her şeyden anlayamaz anlasa bile yapamaz, yapsa bile her şeye yetişemez.

Yazılım uzmanı, Seo Uzmanı, Web Tasarım Uzmanı, Profosyonel fotoğrafçılık, Profosyonel grafik tasarım, Profosyonel kameramanlık, Profosyonel video, audio edit, kurgu ve montaj uzmanı, Profosyonel içerik ve metin yazarlığı, Profosyonel Seo Uzmanlığı, vs... gidiyor.

Yukarda saydığım özellikleri, işe alacakları kişiden bekleyip büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirler, zaman kaybı olabilir. maliyet kaybı olabilir. 

Bunlara ilave daha ek istekleri olanlar var, şöyle devam ediyorlar. Eğer mesai saatleri içersinde boş kalırlar ise müşteri ürünlerini kargoya hazırlamaları ve müşteri adresine göndermelerini isteyebiliyorlar. hatta çalışanın boş zamanı kalırsa çay,kahve,yemek yapmayı bilen, ayrıca yabancı dil bilenler tercih edilir diye uzayıp gidebiliyor...

Şimdi size sormak sormak istiyorum,

-Bu isteklerine uygun eleman arayanlar bulabiliyorlarmı?

-Bu sayılanları profosyonel düzeyde yapabilen anlayan (kişiyeözel yetenekli) kaç kişi vardır veya varmıdır?

-Şimdi Sıkı Durun... Hadi var diyelim...  ya maaş  ne kadar teklif yapılıyor. Asgari ücret ve sigorta.

-Sadece Kargoyu Hazırlamaya bir ilkokul mezunu alsan zaten bunu teklif etmelisin, 

-Bir işi gerektiği gibi yapan kişi zaten uzmandır, Profosyoneldir, 

-E-Ticaret veya İnternette var olabilmek öne çıkmak, arama motorlarında kısacası görünür olmak bir işletme, firma için hayati öneme sahiptir. Bu da yukarda saydığımız uzmanlaşmış kişiler ile olur.

-Her işi uzman olarak yapabilmek her iş için yıllarını harcamak ile meydana çıkıyor.

Konuyu toplayacak olursak, 

- İşe alınacak kişilerde ya çok beklenti içine girmeyelim, yada çok beklentinizi karşılayan insanlara

yaptığı işlerin karşılığını fazlası ile verelim demek istiyorum. 

-Çünki ülkemizde birden fazla yeteneğe sahip insanlar az da olsa var diye düşünüyorum.

 E-Ticaret ,İnternet ortamının bu beyin gücüne ihtiyacı var, Bu beyin gücününde e-ticaret ile uğraşan sektörlere ihtiyacı var. 

 Emeğe, Yeteneğe, Bilgiye Saygı Duyalım... www.tanitim20.com

 

 

İşletmelerimiz, Firmalar, Üreticiler Nihayet Yöneticiler Hangi Nitelikte Personel Çalıştırmalılar!..
X